CELE:

1.   Powtórzysz wiadomości  o Janie Brzechwie i utworach które    napisał dla  dzieci.

2. Dowiesz się jaką szkołę prowadził Pan Kleks. 

KS

1. Wymieniasz  tytuły utworów napisanych przez Jana Brzechwę.

2. Odpowiadasz na pytania do tekstu.

3. Podpisujesz pomieszczenia w Akademii.

4. Układasz listę imion według alfabetu.

 5. Piszesz zdania na temat jadalnych farb i ich smaków. 

6. Uzupełniasz przepis.

7. Wypisjesz z tekstu wyrazy oznaczające rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki.

8. Wyjaśniasz różnicę miedzy autorem, a narratorem.

 

 

JAN BRZECHWA

Jan Wiktor Lesman

(ur. 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce,

zm. 2 lipca 1966r. w Warszawie)


Jan Brzechwa tak naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Był on stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana, który to właśnie wymyślił literacki pseudonim „Brzechwa”.

Poeta urodził się 15 sierpnia 1898 roku na Ukrainie, na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 roku w Warszawie. Żył na przestrzeni dwóch wieków. Jest autorem wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, np.: Kaczka Dziwaczka, Akademia Pana Kleksa, Szelmostwa lisa Witalisa, Ptasie plotki, Pchła Szachrajka. Pisał także dla dorosłych i przekładał utwory z języka rosyjskiego. Jako ochotnik uczestniczył w latach 1920–1921 w wojnie polsko-bolszewickiej. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Z zawodu był adwokatem, specjalistą od prawa autorskiego.

Oto kilka fragmentów wierszy, które warto pamiętać:

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
i Szczebrzeszyn z tego słynie.

 

Tańcowała igła z nitką,
Igła – pięknie, nitka – brzydko.

 

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

 

Niech mi każdy powie szczerze,
Skąd się wzięły dziury w serze?

 

Nie pieprz, Pietrze, pieprzem wieprza,

wtedy szynka będzie lepsza.

 

A to feler - westchnął seler.

 

TWÓRCZOŚĆ JANA BRZECHWY


"AKADEMIA PANA KLEKSA" fragmenty

Nazywam się Adam Niezgódka, mam dwanaście lat i już od pół roku jestem w Akademii pana Kleksa. [...] Akademia mieści się w samym końcu ulicy Czekoladowej i zajmuje duży trzypiętrowy gmach, zbudowany z kolorowych cegiełek. Na trzecim piętrze przechowywane są tajemnicze i nikomu nie znane sekrety pana Kleksa. Nikt nie ma prawa tam wchodzić, a gdyby nawet komuś zachciało się wejść, nie miałby którędy, bo schody doprowadzone są tylko do drugiego piętra i sam pan Kleks dostaje się do swoich sekretów przez komin. Na parterze mieszczą się sale szkolne, w których odbywają się lekcje, na pierwszym piętrze są sypialnie i wspólna jadalnia, wreszcie na drugim piętrze mieszka pan Kleks z Mateuszem, ale tylko w jednym pokoju, a wszystkie pozostałe są pozamykane na klucz. Pan Kleks przyjmuje do swojej Akademii tylko tych chłopców, których imiona zaczynają sią na literę A, bo –jak powiada –nie ma zamiaru zaśmiecać sobie głowy wszystkimi literami alfabetu. [...] Lekcje rozpoczynają się o siódmej rano. Nigdzie chłopcy nie uczą się tak chętnie, jak w Akademii pana Kleksa. Przede wszystkim nigdy nie wiadomo, co pan Kleks danego dnia wymyśli, a po wtóre – wszystko, czego się uczymy, jest ogromnie ciekawe i zabawne. [...] W Akademii pana Kleksa nie ma żadnej służby i wszystkie niezbędne czynności wykonywane są przez nas samych. [...] Albert i jeden Antoni uprzątają park i boisko; Alfred i drugi Antoni nakrywają i podają do stołu; drugi Alfred i trzeci Antoni zmywają naczynia; Artur sprząta salę szkolną, trzej Andrzejowie utrzymują porządek w jadalni, sypialni oraz na schodach; [...] pozostali uczniowie zajmują się rozmaitymi innymi sprawami gospodarskimi i jedynie w kuchni niepodzielnie króluje sam pan Kleks.

Jan Brzechwa, „Akademia pana Kleksa”